Napredovanie vodných vĺčat

Napredovanie vodných vĺčat s názvom “Štyri lodné súdky” vedie vodné vĺčatá do sveta námorníkov. Zvieratká z Knihy džunglí od Rudyarda Kiplinga tvoria posádku starej námornej lode. Každé z nich odovzdáva svoje najlepšie zručnosti a znalosti a tak tvoria dokonalý tím. V ich námorníckej “batožine” lodných súdkoch nájdeme všakovaké užitočné veci.  Vodné vĺčatá prichádza jú na palubu lode a stávajú sa členmi posádky. Postupne nazerajú do jednotlivých súdkov a plnia úlohy, ktoré majú pre nich pripravené leopard Baghíra, had Kaá, medveď Balú a mungo Rikki-Tikki-Tavi. Na tejto ceste ich sprevádza nápomocný tuleň Kotik a z nebeskej oblohy na nich so svojou nekonečnou trpezlivosťou dozerá priateľský vlk Akela. 

Keďže vodné vĺčatá prichádzajú na palubu v rôznom veku, má pre nich zvieracia posádka pripravené úlohy rôznej úrovne, od belasej, cez bronzovú a striebornú, až po zlatú. V každej z týchto úrovní spoznajú obsah 4 súdkov a postupne sa posúvajú vyššie. Z každej úrovne získavajú nášivku vlčej stopy v danej farbe, ktorú si našívajú na vlčiacku rovnošatu na pravé vrecko. Stopa je symbolom zvierat, akýmsi otlačkom či podpisom, že úlohy boli poctivo splnené. 

1_belasa_stopa
2_bronzova_stopa
3_strieborna_stopa
4_zlata_stopa

Odborky vodných vĺčat

Odborky pre vodné vĺčatá môžu mať rozprávkový, často námornícky, charakter alebo sa môžu zameriavať na niektorú z reálnych oblastí života. Tieto odborky sa plnia kolektívne so skupinou priateľov, vlastnou posádkou, či dokonca oddielom. Majú iba jeden stupeň a ich nášivka má trojuholníkový tvar s modrou výplňou a bielym lemom. Takto vyzerajú odborky vodných vĺčat. Slovenský skauting však okrem odboriek vodných vĺčat ponúka obrovské množstvo všeobecných odboriek a tak je naozaj z čoho vyberať. Celú ponuku odboriek pre túto vekovú kategóriu nájdete TU. Netrpezlivo čakáme na schválenie ďalších odboriek vodných vĺčat, preto nezabudnite túto stránku vždy skontrolovať, čo je tu nové.

Lovec perál

odkaz na SLSK

  1. Vyrobili sme si ozdobu z korálok.
  2. Súťažili sme v zadržiavaní dychu na suchu i pod vodou.
  3. Spravili sme si nástenku o podmorskom svete, potápačoch, ich výstroji a výzbroji či o perlách.
  4. Stretli sme sa s potápačom alebo zlatníkom/výrobcom šperkov z perál a koralov.
  5. Zoznámili sme sa s príbehom o lovcoch perál/potápačoch alebo sme si pozreli film či dokument o potápačoch.
  6. V bazéne sme lovili perly a iné poklady.
  7. Porozprávali sme sa o bájnych príšerách na morskom dne a o ľudskom strachu z neznámeho.
  1. Navštívili sme vodný mlyn, veterný mlyn alebo vodnú elektráreň a oboznámili sme sa s fungovaním vybraného objektu.
  2. Vyrobili sme si originálny vodný mlyn na potoku. Na stavbu je možné využiť rôzne materiály (odporúčané sú prírodné materiály).
  3. Pozreli sme si film/rozprávku alebo sme si prečítali príbeh o mlyne alebo o mlynárovi.
  4. Spoločne sme si na potoku vyrobili hrádzu a na jej stavbu sme použili len prírodný materiál.
  5. Vyskúšali sme si mletie múky tradičným spôsobom, preosiali ju a z umletej múky sme upiekli chlieb alebo iný jednoduchý pokrm.
  6. Spoznali sme rôzne druhy múky podľa zrnitosti a jej zloženia. Potom sme si z niektorej múky pripravili slané cesto a vyrobili z neho darček alebo ozdobu do klubovne/izby.
  7. Vyskúšali sme si, na čo všetko sa dá použiť energia vody a aké rôzne sú vlastnosti vody (hydraulika, tlak, rýchlosť, teplota…).
  8. Povedali sme si o starých slovanských zvykoch pri nakladaní s chlebom a o symbolike chleba v rôznych kultúrach. Rozprávali sme si povesti o mlynoch.

Rosnička

odkaz na SLSK

  1. Vyrobili sme plagát s rôznymi druhmi oblakov a umiestnili ho na nástenku v klubovni.
  2. Postavili sme si prístrešok proti dažďu aj s odtokovými jarčekmi proti podmytiu/podmočeniu.
  3. Naučili sme sa, ako odhadnúť vývoj počasia podľa prírodných úkazov (červené zore, stúpajúce oblaky do atmosféry, vietor, nízko lietajúci hmyz).
  4. Počas doby 2 týždňov sme 2-krát denne vždy v rovnakom čase (ráno a popoludní) robili záznamy o predpovediach a o reálnom počasí (teplota, oblačnosť).
  5. Navštívili sme meteorologickú stanicu, porozprávali sme sa s meteorológom a oboznámili sa s činnosťou prístrojov stanice.
  6. Spravili sme si kalendár pranostík o počasí a zavesili si ho v klubovni. Aspoň 3 z nich sme pozorovali a diskutovali o ich pravdivosti/aktuálnosti.
  7. Naučili sme sa, ako v prírode predchádzať zvlhnutiu vecí vplyvom dažďa/rosy/vlhkosti.
  8. S pomocou teplomera, odmerky na vodu a vrtuľky sme si vyrobili vlastnú meteostanicu. Umiestnili sme ju do exteriéru a sledovali ju.

Výzvy vodných vĺčat

Aktuálne nie je v ponuke žiadne vodácka výzva. K dispozícii je však niekoľko všeobecných výziev, po ktorých vodné vĺčatá s obľubou siahnu. Nájdete ich TU.

Vlčí skaut

Ocenenie Vlčí skaut je najvyššie ocenenie, ktoré môžu vodné vĺčatá získať. Kritéria na jeho získanie sú jednoduché, ale na plnenie treba dostatok času. Deti sa musia snažiť a dlhodobo na sebe pracovať. Toto ocenenie by malo byť motiváciou pre vodné vĺčatá plniť viaceré časti výchovného programu svojej vekovej kategórie. Po splnení sa nášivka Vlčí skaut nosí na pravom vrecku skautskej košele.

Vodné vĺčatá musia najneskôr do prechodu ku skautskej posádke alebo oddielu, alebo do nástupu do šiestej triedy základnej školy splniť nasledujúce podmienky:

  1. mať zložený sľub vĺčat,
  2. ukončiť stupne napredovania pre staršie vodné vĺčatá (Strieborná a Zlatá stopa),
  3. získať minimálne 6 odboriek pre vodné vĺčatá (zo všeobecnej ponuky, využite možnosť plniť aj vodácke),
  4. získať výzvu Tri tesáky a 2 ďalšie ľubovoľné výzvy pre vĺčatá.

Vlčí skaut je ocenenie, ktoré je inšpirované Orlím skautom. Je to ocenenie pre vĺčatá, ktoré je prispôsobené ich veku. Ocenenie odporúčame udeliť počas rituálu prechodu ku skautskej vekovej kategórií. Následne môže dieťa nosiť nášivku Vlčieho skauta ako skaut na pravom vrecku skautskej košele.

Toto ocenenie je aj zároveň „vizitka“ pre oddiel. Ukazuje, že deti majú pripravený rôznorodý a zaujímavý program. Cieľom nie je to, aby sa deti naháňali k získavaniu všetkých nášiviek. Ide však o to, aby bol ich program vyvážený rôznymi prvkami.

Certifikát Vlčieho skauta si môžete stiahnuť TU.

Návrat hore